אבחון של הפרעת קשב (ADHD)

 

15469659 - handsome young man sitting at a table with books in front of him staring into space with a bored expression suffering from attention deficit hyperactivity disorder or adhc

האבחנה: ADHD – ראשי תיבות של Attention Deficit Hyperactivity Disorder. כלומר, הפרעת קשב ופעלתנות יתר.

הפרעת קשב יכולה להיות חוסר קשב, או בעיקר פעלתנות יתר ואימפולסיביות, או מסוג מעורב (חוסר קשב ופעלתנות יתר), PDD, סכיזופרניה או פסיכוזה אחרת, הפרעות במצבי הרוח, הפרעות חרדה, הפרעה דיסוציאטיבית או הפרעת אישיות. צריך לוודא שקשיי הריכוז אינם נובעים מבעיות אישיותיות, רגשיות ומשפחתיות ומלחצים מצביים. בנוסף לכך צריך לוודא גם שהילד אינו סובל מהפרעת שינה שמתבטאת בקשיי ריכוז במהלך היום.

ילד הסובל מ- ADHD אינו מתעכב מספיק כדי ללמוד לקח מאירועים קודמים ולכן הוא מתקשה בהבנת מסרים חברתיים. ממש כפי שהילד מתקשה להבין חלק מהדרישות ממנו בכיתה, כך הוא מתקשה להבין את המוסכמות והדרישות החברתיות. אחים לילדי ADHD עלולים לחוש קנאה עזה בגלל המאמצים הרבים שמשקיעים הורים סביב ילד עם בעיה. כמו במקרים של ילד עם מחלה קשה או מגבלה אחרת, גם במקרה של ילד עם הפרעת קשב, המצב מהווה אתגר מיוחד להורים. עליהם לתת יחס מיוחד לילד הפגוע, ובמקביל לתת תחושה ברורה שהאהבה היא שווה לכל הילדים. רק כאשר האהבה היא שווה מדובר באהבה בלתי מותנית. בעיה נוספת היא שלעיתים קרובות גם האחים של ילד עם הפרעת קשב מאמצים דפוסים של חוסר משמעת, וכחנות וסרבנות.

TOVA, שאלונים להורים ולמחנכת, אבחון דידקטי, הישגים לימודיים, רקע התפתחותי וראיון של ההורים

TOVA הוא מבחן ממוחשב מסוג CPT. על המסך מופיעה נקודה, והילד צריך ללחוץ על כפתור כאשר היא למעלה ולהימנע מלחיצה כאשר היא למטה. המחשב בודק את המהירות והדיוק של התגובות של הילד. ילדים עם הפרעות קשב נוטים לא ללחוץ כאשר צריך, או להגיב באימפולסיביות וללחוץ כאשר לא צריך ללחוץ. גם זמן התגובה הוא איטי מאוד בחלק מהמקרים. המחשב עושה עיבודים סטטיסטיים, ומוציא תשובה לגבי קיומה של הפרעת קשב. מבחן TOVA אינו משמש ככלי יחיד לאבחון. הוא משמש ככלי עזר בלבד לפסיכולוג או לנוירולוג המיומן בפענוח אבחון זה. TOVA, אבחון פסיכולוגי ובדיקה נוירולוגית הם גבוהים. TOVA, תחקור מקיף במערכת החינוך ובסופו של התהליך בדיקה של נוירולוג שרשאי לתת ריטלין במידת הצורך. TOVA יעיל בבדיקה של השפעת הריטלין (95{9e438dd6991626e3807a74ff96e0ea8a1a1ce035074bb6441f38c09b36327f0c} דיוק). כלומר, ניתן לעשות מבחן TOVA אחד ואז לתת ריטלין ולחזור לבדיקה נוספת במבחן TOVA.

שמיעתיים, חזותיים או בתחום המגע והמישוש

ילדים עם סף שמיעתי משובש יוסחו מכל רחש קטן. הם יתקשו ללכת יחפים וכל תפר בבגד יציק להם. הריטלין יעיל ברוב המקרים, אך לא בכולם. פרט למעוררים כמו ריטלין יש גם תרופות אחרות, שהן פחות יעילות ובעלות תופעות לוואי. דיאטות וטיפולים אלטרנטיביים הם לא יעילים. בכל מקרה של טיפול תרופתי הרופא צריך להיות נגיש מאוד למשפחה. כאשר יש בעיות במינון, תופעות לוואי או ספקות פתאומיים בנוגע לכדאיות של הטיפול התרופתי, צריך ליצור קשר מיידי עם הרופא.

ליצירת קשר מלא פרטים